A legkörültekintőbb munkavégzés esetén is előfordulhatnak olyan hibák, mint például a pontatlan statikai terv, működésképtelen épületszerkezeti megoldások, nem megfelelően telepített elektromos hálózatok, és hőszigetelés – ezek egy építkezés során komoly károkat okozhatnak. Az okozott károk kijavítása mindig idő- és költségigényes, emellett ellentéteket eredményezhet a kivitelezők, tervezők és a megrendelők között. Kötelező felelősségbiztosítás 2025-től az építőipar tervezői és kivitelezői számára.

Kötelező felelősségbiztosítás: kormányrendelet változás

A kárigények könnyebb érvényesíthetőségét segíti annak a kormányrendeletnek a módosítása, amelynek értelmében 2025. január 15-étől az építészeti-műszaki tevékenységet végzőknek tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítást kell kötniük. A biztosítási feltételeknek megfelelően védelmet szerezhetnek a vállalkozások a szakmai hibákból vagy mulasztásokból eredő kártérítési igények ellen.

Új év, új rendeletek

Január közepétől a tervező a szerződésben vállalt valamennyi tervezői szolgáltatás keretében okozott hiba, a kivitelező pedig az általa vállalt építőipari kivitelezési tevékenység körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. Az új szerződésnek csak és kizárólag az építőipari tevékenységre kell vonatkoznia, az más tevékenységet nem tartalmazhat.

A jogszabály emellett a korábbi, „egyszerű bejelentésre” vonatkozó rendeletet megszüntette, így az arra vonatkozó régi, egyszerű bejelentéshez kötött kötelező felelősségbiztosítást a megadott időponttól nem lehet kötni.

A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a tervezővel, illetve a kivitelezővel munkaviszonyban álló személyek, valamint az alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is.

Felelősségbiztosítás nélkül nem gyakorolhatják szakmájukat a tervezők, kivitelezők.

Az érintetteknek a szakmai tevékenységük szerint kell regisztrálniuk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamaránál, a Magyar Építész Kamaránál vagy a Magyar Mérnöki Kamaránál. Regisztráció és felelősségbiztosítás hiányában nem végezhetik tevékenységüket, nem gyakorolhatják a szakmájukat.

A tervezőt és a kivitelezőt legalább évente egyszer ellenőrzik majd, hogy rendelkezik-e felelősségbiztosítással. Új tevékenység elindítása esetén pedig a tervezőnek a szakmagyakorlási engedély, a kivitelezőnek a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtásánál kell igazolnia a biztosítást.

Legyen szó tervezésről vagy kivitelezésről, mindig adódhatnak problémák!

Még a legkörültekintőbb munkavégzés során is előfordulhatnak olyan károk, melyek esetén a megrendelő kártérítést követelhet.

Egy építészeti terv készítésénél a statikai hibák, a működésképtelen épületszerkezeti megoldások, vagy a nem megfelelő anyaghasználati előírás számos problémához vezethetnek a kivitelezés során. Időveszteséget okozhat és többletköltséggel járhat a módosítások elvégzése. Sőt, ha már kezdetét vették az építési munkálatok, esetleges visszabontást is eredményezhetnek.

A tervezés olyan funkcionalitást és használati követelményeket érintő hibákat is magában rejthet, mint például a nem megfelelő hő- vagy hangszigetelés, vagy olyan szabálytalan tervezést, ami miatt az építésügyi hatóság megtagadja a használatbavételi engedély kiadását.

Súlyosabb esetekben a tervezési hiba szerkezeti károkat és veszélyhelyzeteket is előidézhet. Statikai tervezési hiba repedéseket, sőt akár, összeomlást is, nem megfelelő vízelvezetés, hőszigetelés beázásokat vagy penészesedést okozhat.

Tervezési hibából adódó plusz költségek: segítünk a helytállásban

A Generali a továbbiakban is segíti a magyar vállalkozások munkáját felelősségbiztosításaival. Számos esetben védte a biztosítás a vállalkozókat már korábban is, például:

  • a társaság térítette az új ablakok árát, amikor a hibás statikai terv alapján rendelt nyílászárók nem fértek be a nyílásba;
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • Egy ház alapjának körbeásására és újra szigetelésére volt szükség, amikor a tervező az időszakosan megjelenő magas talajvízszint ellenére nem tervezett víznyomás elleni szigetelést;
  • Szűkebbre tervezett autólejáró és a parapet magasságtól eltérő magasságúra tervezett ablakok átépítését is fedezte a felelősségbiztosítás a biztosítási összeg erejéig;
  • Egy szellőztetőrendszerrel átszőtt födém tervezésénél, kivitelezésénél és utókezelésénél is hibát vétettek, ezért a vasbeton födémet és a falazatot vissza kellett bontani. Ebben az esetben a biztosító a tervezői kárrészt rendezte.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a károk elbírálása valamennyi esetben egyedileg történik, a vonatkozó biztosítási szerződés feltételeiben foglaltaknak megfelelően.

A helytelen kivitelezés számos probléma forrása

Felelősségbiztosítással egyszerűbb a károk rendezése.

A kivitelezés során is számos kárt okozhatunk, melyek egy része már az építkezés során, mások az épület használata közben észlelhetőek.

A nem megfelelő betonozás, falazás, a rosszul telepített elektromos hálózat és hőszigetelés mind olyan hibák, melyek súlyos következményekkel járhatnak. Az újjáépítési munkák és a helytelenül beépített anyagok pótlása jelentős plusz terhet ró a megrendelőkre. Az okozott károkért pedig a felelősség a kivitelezőket terhelheti.

A Generali tapasztalatai szerint is számos olyan eset fordulhat elő egy kivitelezés során, amikor biztosítás szükséges a károk fedezetére. A vízvezeték hibás beépítése miatt több alkalommal is előfordult olyan csőtörés, amikor a szavatossági körbe nem tartozó károkat, többek között a padlóburkolat, a tönkrement konyhabútor cseréjét térítette a biztosító.

Többször a munkagépek okoznak károkat a közművezetékeken, ilyen esetben akkor térülhet meg a javítás, ha történt közműegyeztetés. Az építkezéseken megjelenő daruk is problémaforrást jelenthetnek, gyárépületre rádőlt emelőgép is okozott már jelentős kárt.

Olyan extrém károk is előfordultak már, amikor a vízvezetékek helytelen kiépítése miatt elázott egy társasház tűzriasztó rendszerközpontja és sérült a festés. Könnyűszerkezetes ház elektromos falfűtésének hibás kivitelezése miatt pedig csaknem leégett az egész épület.


Generali kiegészítő kártérítési jogvédelmi biztosítás

Kiegészítő kártérítési jogvédelmi biztosításunk nem csupán a vállalkozás által okozott, hanem a vállalkozást ért károk esetén is nyújt jogvédelmi szolgáltatásokat a kártérítési igénye érvényesítésére a károkozóval szemben.

Jogvédelmi szolgáltatásunkat akkor lehet igénybe venni, ha a károkozó

  • személyi sérüléses kárt vagy szerződésen kívüli dologi kárt okoz a biztosított vállalkozásnak, és
  • a kár megfizetését (a kártérítési igény teljesítését) elutasítja.

Jogvédelmi szolgáltatásként ügyvédet ajánlunk a vállalkozás jogi képviseletére és a biztosítási összeg erejéig fedezzük a kártérítési igény érvényesítésének jogi költségeit a biztosítási feltételben foglaltak szerint.


A Generali felelőségbiztosításai kár esetén segítenek a helytállásban

Jól látható, hogy egy építkezés során a tervezésből és a kivitelezésből fakadóan is számos probléma felmerülhet. A károk plusz költségeket róhatnak a vállalkozókra és a megrendelőkre egyaránt.

A jogi problémák elkerülése érdekében szerencsés, ha egy szolgáltató rendelkezik felelősségbiztosítással, ami védelmet nyújt a szakmai hibákból vagy mulasztásokból eredő kártérítési igények ellen. Ezzel elkerülhetők súlyos pénzügyi terhek is.

A Generali a kivitelezők és a tervezők számára hatékony megoldást nyújt az esetlegesen keletkező károk gyors rendezésére.

Kivitelezők esetében: az általános felelősségbiztosításon belül az építőipari szolgáltatások tevékenységcsoportját kell kiválasztani, a 796. sz. külön feltétel alkalmazásával.

Tervezők esetében: a szakmai felelősségbiztosítás keretében az építészeti-műszaki tervezési tevékenység megjelölésével kell megkötni a szerződést.

Fontos tudni, hogy a biztosító szolgáltatási kötelezettsége korlátozható, ha a biztosított súlyosan gondatlanul vagy szándékosan jár el, illetve, ha a káresemény a kizárás körébe tartozik. Emellett kiemelten lényeges, hogy a szerződést a tényleges árbevételi adatok alapján kössék meg a vállalkozások és rendszeresen aktualizálják is a bevételi adatoknak megfelelően.

The post Kötelező felelősségbiztosítás az építőipar tervezői és kivitelezői számára appeared first on Generali Előrelátók Blog.

Bejelentkezés