Talán sok magyarhoz hasonlóan te is azon gondolkozol, hogy lecseréled a benzin- vagy dízelüzemű autódat egy környezetbarátabb alternatívára. Magyarországon idén augusztus végéig összesen 56 666 tisztán elektromos vagy hibrid gépkocsit helyeztek forgalomba. Az évente megrendezésre kerülő Genfi Nemzetközi Autókiállításon, a világ egyik legrangosabb autóipari rendezvényén is jó ideje minden az elektromos és a hibrid autókról szól. De vajon tényleg olyan előnyösek ezek a járművek, mint amilyennek mondják őket, és ha igen, melyik a legmegfelelőbb választás a számodra? Hibrid vagy elektromos autó? A folytatásban segítünk eldönteni!

Mi a különbség hibrid és elektromos autó között?

A hibrid autókban a hagyományos benzin- vagy dízelmotor mellett egy elektromos motor is működik. Az alapmodellek csak a (regeneratív) fékezéskor és az úton való haladás közben keletkező villamos energiát töltik vissza.
A plug-in hibridek már az elektromos hálózatról is tölthetők, ezért nagyobb akkumulátorral rendelkeznek, és még alacsonyabb az üzemanyag-fogyasztásuk.
Az elektromos autókat ezzel szemben kizárólag villanymotor hajtja, használatukhoz egyáltalán nincs szükség fosszilis üzemanyagra.

Mi a helyzet az anyagiakkal?

Az elektromos autók drágábbak, mint a hibridek, ezért rövid távon kevésbé, inkább hosszú távon térülhet meg, ha ezt a típust választjuk, hiszen nem szükséges hozzájuk üzemanyag, a fogyasztásuk pedig jóval alacsonyabb, mint a hibrideké vagy a hagyományos autóké. A mindössze akár csak 12 mozgó alkatrészből álló elektromos motorok emellett jóval egyszerűbbek és megbízhatóbbak a hibridek benzinmotorjánál, ezért karbantartásuk is olcsóbb.

Mind az elektromos, mind a hibrid autókra kedvezőbb adózási feltételek vonatkoznak (pl. céges autó adómentessége).

A hibrid járművek azonban 2024. szeptember 1-től nem kaphatnak zöld rendszámot,

így nem élhetnek majd az ezzel járó előnyökkel (pl. ingyenes parkolás bizonyos városokban), és valószínűleg az ezekre vonatkozó adókedvezmények köre is szűkül majd.

Milyen távot lehet megtenni velük?

Az elektromos autók egyik nagy előnye, hogy bár ugyanolyan gyakran kell szervizelni őket, mint a hibrideket, az egyszerűségüknek köszönhetően mindez sokkal gyorsabb és költséghatékonyabb.

Nagy gyakorlati hátrányuk viszont a hatótávolságuk. Ez a paraméter szerencsére folyamatosan javul – jelenleg átlagosan kb. 270 kilométert lehet megtenni ezekkel a járművekkel – de még így is problémát jelenthet, hogy a töltés időbe telik, ráadásul töltőállomást sem mindig könnyű találni.

Ezzel szemben benzinkút szinte mindenhol van, ezért a hibrid autóval közlekedőknek nem kell azon aggódniuk, hogy nem tudnak eljutni úti céljukhoz. Ha tehát rendszeresen nagy távokat autózol, vagy gyakran jársz eldugott vidéki helyeken, az elektromos autó valószínűleg nem neked való.

Milyen hatást gyakorolnak a környezetre?

A közvetlen kibocsátás terén kétségtelenül az elektromos autó viszi a pálmát, hiszen a nullás kibocsátást nem igazán lehet felülmúlni.

A közvetett károsanyag-kibocsátás azonban éppen olyan fontos, márpedig egy közeli, környezetbarát gyárban előállított hibrid autó ez alapján gyakran zöldebb választás lehet, mint egy nem éppen környezettudatos gyárban készült elektromos autó, amelyet több ezer kilométerről szállítanak ide valamilyen tüzelőanyaggal működő hajóval. Ha tehát a környezettudatosság kiemelten fontos a számodra, a vásárlás előtt mindenképpen végezz alapos kutatómunkát!

Gondolkozz hosszú távon!

Ahogy az a fentiekből is tisztán látszik, az egyéni igényektől és körülményektől függ, kinek felel meg jobban a hibrid autó, és kinek az elektromos. Bármelyiket válaszd is azonban, a megfelelő gépjárműbiztosításról semmiképp ne feledkezz meg – a Generali különleges, hibrid és elektromos autókra szabott megoldásokat is kínál!

Hiba: Kapcsolatfelvételi űrlap nem található.

Köszönjük érdeklődésed!
Bejelentkezés