Lassan véget ér a nyári szünet, és hamarosan ismét bekerülnek a közösségekbe a gyerekek. Ilyenkor az óvodai, iskolai napok – bár számtalan izgalmat tartogatnak – ismét magukkal hordozzák a fertőzések, vírusok gyorsabb terjedését, ezért fontos az immunerősítés gyerekeknek. A nyári napfény, a pihenés, a sok zöldség és gyümölcs jó hatással vannak az immunrendszerre, ám nem árt, ha a szülők már most felvértezik csemetéiket az őszi betegségekkel szemben. Az ajánlások szerint a következők sokat segíthetnek abban, hogy a gyerekek szervezete ellenállóbb legyen – de érdemes a gyermekorvossal is konzultálni a témában.
A kiegyensúlyozott, vitamin, egészséges zsír, rost és fehérjedús táplálkozás a gyermekek számára is kiemelt jelentőségű – ebben pedig nagy segítség a szülők részéről a példamutatás is. Amennyire lehet,
érdemes mellőzni a feldolgozott élelmiszereket, a cukros üdítőket, a chipseket,
és előnyben részesíteni a frissen készült fogásokat, zöldségeket, gyümölcsöket. A következő vitaminok, ásványi anyagok fontosak a kicsik szervezete számára:
A C-vitamin hasznos a gyermek általános egészségi állapota és immunrendszere szempontjából, illetve segíti a vas felszívódását is. Szükséges az egészséges bőrhöz, ínyhez, fogakhoz, csontokhoz és porcokhoz. Emellett segíti a sebgyógyulást és a fertőzésekkel szembeni ellenállóképességet is fokozza.
Magas C-vitamin tartalmú ételek:
narancs
kivi
eper, bogyós gyümölcsök
brokkoli
paradicsom
paprika
káposzta
A D-vitamin elsődleges forrása a nyári napfény, ám az őszi-téli időszakban érdemes figyelni a bevitelére, különösen akkor, ha alacsony a napsütéses órák száma. A D-vitamin a kalciummal és a foszforral együttműködve erős, egészséges csontokat és fogakat eredményez. Hiányában azonban fáradtság, levertség, gyengeség léphet fel.
A napfény mellett a legjobb D-vitamin források a következők:
Tőkemájolaj és olajos halak (hering, lazac, tonhal és szardínia)
Tojás
Az A-vitamin fontos a csecsemők és kisgyermekek számára: szükséges az egészséges immunrendszerhez, a szem egészségéhez, és a bőr épségéhez.
Az A-vitamin jó forrásai a következők:
tejtermékek
sárgarépa, édesburgonya, mangó
sötétzöld zöldségek, például spenót, káposzta és brokkoli
Az omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlenek a gyermekek egészséges növekedéséhez és fejlődéséhez. Az omega-3 zsírsavak fontosak az idegrendszer szempontjából is.
Remek omega-3 források:
Hidegen sajtolt olajak (olívaolaj, lenmagolaj, dióolaj)
halak (lazac, hering, tonhal)
A kalcium alapvető fontosságú az erős, egészséges csontok és fogak fejlődéséhez, emellett segíti az izomösszehúzódást és az idegműködést, a véralvadást.
Kiváló kalciumforrások:
Tejtermékek (tej, sajt és joghurt)
Teljes kiőrlésű gabonafélék
Brokkoli
Mandula
Bármikor előfordulhatnak olyan váratlan helyzetek, amikor baleset ér egy gyermeket – ám megnyugvást jelenthet a szülők számára, ha legalább anyagilag fel tudnak készülni az ilyen szituációkra.
A TöbbMilliós Segítség balesetbiztosításon belül található Kölyök csomagok a 0-18 éves korosztály számára nyújtanak biztosítási védelmet többek között például csonttörés, fogtörés és egyéb balesetek esetén is.
Hozzájárulok a fent megadott személyes adataimnak direkt marketing célú
kezeléséhez. Kijelentem, hogy hozzájárulásomat önkéntesen, az Adatkezelési
Tájékoztató – különösen annak
a közvetlen üzletszerzési célú adatkezelésekre vonatkozó pontja – szerinti megfelelő
tájékoztatás
birtokában tettem meg.
Bővebben
A megfelelő hidratálás a kicsik számára is kiemelten fontos, és nagyban hozzájárul a méreganyagok távozásához. Az 5-8 éves korosztály számára – attól függően persze, sportol, sokat izzad -e a gyerek – általában a napi 1 liter folyadékbevitel a javasolt.
A 9-12 évesek számára a 1.5 liter az ajánlott mennyiség, amit érdemes natúr vízből bevinni.
A testmozgás nem csak a felnőttek, de a gyermekek számára is elemi fontosságú, amit érdemes már egészen kis kortól megismertetni a gyermekekkel. A sport, a mozgás nem csak remek időtöltés, de a szakértők szerint számtalan jótékony hatása is van a szervezetre és remek immunerősítés gyerekeknek. A gyermekkorban végzett rendszeres mozgás többek között:
erősíti az immunrendszert, és segít a betegségek megelőzésében.
A testmozgás nagyobb számú antitestet és fehérvérsejtet termel a szervezetünkben, ezek a sejtek fontos szerepet töltenek be a betegségek elleni küzdelemben. Minél több a testmozgás, annál nagyobb a szervezetünkben keringő antitestek száma, amelyek gyorsan felismerik az esetleges betegségeket, és így a fertőzésekkel együtt megelőzik azokat.
Sportolás közben és után megemelkedik a testhőmérséklet, így a szervezet megakadályozza a baktériumok szaporodását és fejlődését – hasonlóan ahhoz, ami akkor történik, amikor lázasak vagyunk.
Számos tanulmány kimutatta, hogy a testmozgás segít csökkenteni a stresszt okozó hormonokat.
Erősíti a szívet.
A Harvard Egyetem javaslata szerint a gyerekeknek naponta egy órát ajánlott mozogniuk. Az “aktív” nem feltétlenül jelenti sportot – ez lehet játék a kertben, a játszótéren, de akár a séta is tökéletes opció. A több pedig nem feltétlenül jobb; ha a gyermek rengeteget sportol, akkor különösen fontos odafigyelni a pihenésre és a megfelelő étkezésre.
Mindannyiunknak nagy szüksége van alvásra: ilyenkor pihen, regenerálódik a test – ez pedig a gyerekekre is vonatkozik. A gyermekek alvásigénye életkoronként és gyermekenként is változik, de
a 6-11 éves korosztály számára általában 9-11 óra a minimálisan javasolt alvásidő.
Arra pedig a szülőknek érdemes odafigyelniük, hogy az iskolások a lefekvés előtti 1-2 órát lehetőleg „kütyümentesen” töltsék, biztosítva ezzel a nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb alvást.
The post Immunerősítés gyerekeknek: vitaminok és ásványi anyagok appeared first on Generali Előrelátók Blog.